KRÓTKA HISTORIA JĘZYKÓW PROGRAMOWANIA

Język programowania
Jest to zbiór zasad określających, kiedy ciąg symboli tworzy program komputerowy oraz jakie obliczenia opisuje.

Ale zanim to...
Warto wspomnieć także o pierwowzorze programów komputerowch, za jaki uznaje się taśmy perforowane.
Odpowiednie dziurkowanie dawało możliwość zapisu, a następnie przetwarzania danych za pomocą maszyny. Za ich wynalazcę uważa się Josepha Jacquarda, a początkowo służyły do uzyskania tkaniny o powtarzalnym wzorze tkanej na krośnie. Dopiero Herman Hollerith na ich podstawie stworzył wzór karty na której zaczęto przechowywać dane.

  1. PIERWSZY JĘZYK PROGRAMOWANIA - FORTRAN
  2. Pierwszym językiem programowania jest Fortran, stworzony w latach 1954 – 1957 przez pracownika IBM, Johna Backusa i jego zespół. Pełna nazwa języka to Formula Translation, a początkowo służył on do przeprowadzania obliczeń statystycznych i matematycznych. To pierwszy język wysokiego poziomu. Co ciekawe, Fortran jest wciąż używany.

  3. COBOL
  4. Common Business Oriented Language powstał w 1959 roku w zespole prowadzonym przez Grace Murray Hopper dla systemów bankowych i przeprowadzanych przez nie transakcji. Co ciekawe, prace nad nim zostały zainicjowane przez amerykański Departament Obrony w celu ustalenia wspólnego języka programowania dla środowisk przemysłowych. Pod koniec XX wieku aż 90 proc. transakcji finansowych na całym świecie było przetwarzanych przez programy napisane w COBOLU.

  5. BASIC
  6. Nazwa języka jest akronimem od Beginner’s All-purpose Symbolic Instruction Code. Został stworzony w 1964 roku przez John Kemeny’ego i Thomas Kurtza z Dartmouth College, w oparciu m.in. o Fortran. Celem jego twórców było stworzenie języka łatwego w użytkowaniu, o wszechstronnym zastosowaniu. Dzięki temu programować mogły także osoby bez mocnej podbudowy technicznej i matematycznej. Ciekawostką jest, że Microsoft powstał po to, aby wydać i sprzedawać własny interpreter języka Visual BASIC, czyli unowocześnionej wersji BASIC-a.

  7. C / C++
  8. Język C powstał w 1969 roku i jest dziś najpopularniejszym językiem programowania. Jego twórcą jest Dennis Ritchie. C spowodował rewolucję w świecie technologii – napisano w nim takie systemy operacyjne jak Linux, czy OS X. Od niego też pochodzi większość znanych dziś języków programowania. To prosty w konstrukcji i praktyczny w użyciu język, który zyskał sławę dzięki nieograniczonej możliwości przenoszenia na różne urządzenia. C wykorzystuje się głównie do programowania systemowego, sterowników urządzeń i innych niskopoziomowych części oprogramowania.

  9. PYTHON
  10. Język, który dla odmiany powstał w Holandii, a nie w USA, jest dziełem Guido van Rossuma. Wydany w wersji 1.0 w 1994 roku, jest rozwijany jako projekt Open Source , którym zarządza organizacja non-profit Python Software Foundation. Oznacza, że każdy może go modyfikować i ulepszać. Ciekawostką jest nazwa tego języka. Van Rossum chciał czegoś krótkiego i unikalnego, a przy okazji był fanem popularnego w latach siedemdziesiątych serialu komediowego „Latający Cyrk Monty Pythona”. W ten właśnie sposób nowy język stał się Pythonem. Jest uważany za język stosunkowo łatwy do nauczenia się, a w ostatnim czasie zdobywa coraz więcej zwolenników. W Pythonie powstał m.in. serwis YouTube.

  11. RUBY
  12. Narodził się on w wyniku poszukiwań Japończyka, Yukihiro Matsumoto, idealnego języka skryptowego. W związku z tym, że żaden z dostępnych nie spełniał oczekiwań, wybrał m.in. z Pythona, Perla i Smalltalka to co najlepsze, dołożył to czego mu w nich brakowało i tak, w 1993 roku narodził się Ruby. Z początku język nie wychodził poza granice kraju jego twórcy.. Boom na Ruby zaczął się na przełomie 2004 i 2005 roku, kiedy to zespół programistów kierowany przez Davida Heinemeiera Hanssona stworzył framework Ruby on Rails do tworzenia aplikacji webowych. Od tej pory Ruby pnie się w górę w zestawieniu najpopularniejszych języków programowania.

  13. PHP
  14. Historia PHP (Personal Home Page) zaczyna się w 1995 roku, kiedy to autor nowego języka, Rasmus Lerdorf, upublicznił kod źródłowy. PHP powstał do tworzenia stron internetowych i projektowania aplikacji webowych. Od czasu pierwszej publikacji, PHP był wielokrotnie, przez zespoły różnych programistów udoskonalany i wydawany w nowych wersjach. Aktualnie trwają prace nad siódmą wersją tego języka. Dziśobejmuje około 75% domen internetowych. Tworzy się w nim m.in. systemy zarządzania treścią, systemy forów dyskusyjnych czy aplikacje pocztowe. W języku PHP napisany został m.in. Facebook.

  15. Java
  16. Twórcom Javy, zespołowi pod kierownictwem Jamesa Goslinga, przyświecał cel stworzenia języka, w którym raz napisany kod źródłowy będzie można uruchomić na jakimkolwiek komputerze z zainstalowaną Javą. Miał on być niezawodny, bezpieczny i prosty w użyciu, dzięki dogłębnej analizie cech języka C++ powodujących najwięcej błędów i wyeliminowanie ich w Javie. Dziś docenia się bezpieczeństwo powstałego w 1995 roku języka – jego konstrukcja „pilnuje” aby programista nie popełniał błędów. Dyskusyjna jest natomiast jego prostota. Programowanie w Javie jest stosunkowo szybkie i nie wymaga dużych nakładów pracy. Tworzy się w nim m.in. aplikacje mobilne i gry.

  17. JavaScript
  18. Wbrew pozorom Java i JavaScript nie są ze sobą spokrewnione. Łączy je jedynie nazwa oraz rok powstania. Twórcą JavaScriptu jest Brendan Eich, którego celem było zbudowanie języka do tworzenia dynamicznych stron internetowych, jednak z czasem zaczęto wykorzystywać go także do projektowania m.in. aplikacji webowych i desktopowych. Projekt pracowników firmy Netscapepowstał jako język skryptowy dla maszyny wirtualnej, która ma zapewnić mechanizmy komunikacji ze światem zewnętrznym. Najbardziej popularną maszyną wirtualną jest przeglądarka, ale interpretery JavaScriptu można znaleźć np. w programach Adobe Acrobat czy w Photoshopie.
Nazwa języka Data stworzenia Kto stworzył
Fortan 1954-1957 John Backus i jego zespół
Cobol 1959 Grace Murray Hopper i jego zespół
Basic 1964 John Kemeny i Thomas Kurtz
C 1969 Dennis Ritchie
C++ 1983 Bjarn Stroustrup
Python 1994 Guido van Rossum
Ruby 1993 Yukihiro Matsumoto
PHP 1995 Rasmus Lerdorf
Java James Gosling i jego zespół
JavaScript Brendan Eich

KONIEC Dziękuję za uwagę! -Wioleta Mikołajczuk
*link do strony z materiałami pomocniczymi"